PROJEKTY UNIJNE

Projekt: Poznaję - Obserwuję - Rozumiem - mój niezwyczajny zwyczajny świat
Pilotażowy program rozwojowy dla uczniów gorzowskich gimnazjów i liceów z wykorzystaniem e-learningu

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

WAŻNE LINKI

Kapitał Ludzki
Europejski Fundusz Społeczny
Biuletyn Informacji Publicznej
Pilotażowe doskonalenie nauczycieli na temat transgranicznych kontaktów z praktyką
Pilotażowe doskonalenie nauczycieli na temat transgranicznych kontaktów z praktyką
Pilotażowe doskonalenie nauczycieli na temat transgranicznych kontaktów z praktyką

91. rocznica odzyskania niepodległości

Z ŻYCIA SZKOŁYDnia 12 listopada 2009 roku obchodziliśmy w naszej szkole 91. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W spotkaniu brali udział uczniowie klas drugich i trzecich.
Wystąpienie naszych gości poprzedziła krótka prelekcja przygotowana przez uczniów klasy III B. Mówiła ona o wszystkich tych, którzy walczyli o wolność Polski, kiedy nie było jej na mapie Europy. Także o tym bohaterskim pokoleniu, które w sprzyjających okolicznościach 1918 roku dzięki walce zbrojnej i dyplomatycznym zabiegom przywróciło Polsce suwerenność, zbrojnie ukształtowało większość granic, a w końcu świeżo odzyskaną niepodległość obroniło w dramatycznym roku 1920. Prelekcja wzbogacona była prezentacją multimedialną ukazującą wydarzenia i postacie, o których mówiono.
Następnie głos zabrali nasi goście. Najpierw usłyszeliśmy piękną opowieść o bohaterstwie i poświęceniu nastoletnich obrońców Lwowa, czyli Orląt Lwowskich, którzy w 1918 i 1920 nawet za cenę życia bronili polskości swojego miasta. Potem przenieśliśmy się do przedwojennego Lwowa, miasta trwale osadzonego w polskiej historii i kulturze. Usłyszeliśmy o wspaniałych budowlach, cmentarzach i kościołach, lwowskim żargonie i batiarach. A na koniec były anegdoty o znanych mieszkańcach Lwowa, takich jak Artur Grottger, Aleksander Fredro czy hr. Wojciech Dzieduszycki.
Kolejna multimedialna prezentacja ukazująca lwowskie zabytki pomogła nam zrozumieć, jak pięknym miastem był polski Lwów. Ta „żywa lekcja” historii na długo zapadnie w naszej pamięci. (PT)










Wygenerowano w sekund: 0.01
3,191,187 Unikalnych wizyt