Fascynujący świat minerałów
Dodane przez szafer dnia Października 12 2021 20:19:34


Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego


To już kolejna piąta lekcja geologii – warsztaty pt. „Fascynujący świat minerałów” oraz zwiedzanie wystaw pod okiem dr Roberta Wozińskiego – w której wzięła udział grupa „geografów” z naszego liceum.

Dzięki wyeksponowaniu kilkuset próbek piasków z różnych lokalizacji na świecie, uświadomiliśmy sobie, czym są piasek i żwir, jak różnorodne mogą być utwory plażowe pod względem barwy, składu mineralnego, rozmiaru ziaren, kształtu obtoczenia czy wysortowania. Zobaczyliśmy zielony piasek z Hawajów (jedyna tego typu plaża na świecie), czarny z wysp wulkanicznych (Islandii, Wysp Kanaryjskich, Gwadelupy), czerwony (Indii, Australii czy Irk asz-Szabbi w Maroku), śnieżnobiałe piaski koralowe (z Zanzibaru, Martyniki), przyciągane przez magnes osady z wybrzeża Bałtyku czy zbudowane w dużej mierze z szafirów piaski ze Sri Lanki.

W sali Interaktywnej, w poszczególnych „wyspach” gablot obejrzeliśmy znajdujące się usystematyzowane pod względem chemicznym minerały oraz skały w podziale na trzy typy skał: magmowe, osadowe i metamorficzne.

Dzięki ekspozycji „Historia geologiczna Regionu Bałtyckiego” zobaczyliśmy skały i skamieniałości charakterystyczne dla danego okresu geologicznego. Największą atrakcją okazała się kolekcja minerałów wykazujących zjawisko fluorescencji, wyeksponowanych w specjalnie do tego celu zaprojektowanej i wykonanej prototypowej gablocie, świecącej w trzech różnych zakresach promieniowania ultrafioletowego (UV-A, UV-B, UV-C). Naszą wyprawę zakończyła projekcja filmu naukowego pt. „Początki życia na Ziemi”.

Cała wizyta w Muzeum Geologicznym upłynęła w miłej, naukowej atmosferze za co dziękują organizatorki: Edyta Ryłko – Burdun i Anna Czarnecka.

Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego(obejrzyj)