Betula szaferi, czyli śladami

Władysława Szafera

Władysław Szafer - patron III LO to wybitny biolog i inicjator ochrony środowiska w Polsce. Pamięć o nim zobowiązuje, dlatego uczniowie naszej szkoły poznają zagadnienia z zakresu biologii i chemii nie tylko w teorii, ale i w praktyce.

W naszej szkole edukacja ekologiczna traktowana jest jako niezwykle ważny element wszechstronnego kształcenia uczniów. Szczególną uwagę poświęca się pogłębianiu wrażliwości młodzieży na piękno przyrody, a także odpowiedzialności za jej stan. Inicjatorami przedsięwzięć ekologicznych w naszej szkole są p. Urszula Szambelan i p. Andrzej Legan, którzy skutecznie zachęcają młodzież o zainteresowaniach przyrodniczych do działań.

Bardzo uroczyście co roku obchodzony jest 22 kwietnia Dzień Matki Ziemi. Najważniejsza w tym dniu jest sesja ekologiczna będąca podsumowaniem działań ekologicznych podejmowanych w ciągu całego roku szkolnego. Organizowane są konkursy plastyczne, fotograficzne i literackie, podejmujące zarówno temat piękna jak i zagrożeń przyrody oraz turnieje sportowo - rekreacyjne. Bada się najbliższe środowisko pod względem zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki oraz czystości wody w rzece Kłodawce. Prowadzone są eksperymenty związane z kampanią ozonową. Wytyczono dwie ścieżki dydaktyczne w naszym mieście: w parku H. Siemiradzkiego i M. Kopernika. Do realizacji tego zadania wykorzystano wskazówki inż. Wincentego Piworuna, który jest autorem ścieżki dydaktycznej w parku przy Muzeum w Gorzowie oraz własne doświadczenia zdobyte na wycieczkach terenowych. Młodzież naszej szkoły prowadziła hodowlę dżdżownicy kalifornijskiej produkującej biohumus (ze względów techniczno-finansowych przerwano ten eksperyment). Szkoła podejmuje działania promujące zdrowy tryb życia poprzez wystawy i kiermasze różnych potraw ze zdrowej żywności.       

Efektem każdej sesji jest biuletyn ekologiczny, w którym publikowane są wyniki badań i teksty poświęcone problematyce realizowanej w danym roku. W ostatnich latach zajmowaliśmy się np. zanieczyszczeniami powietrza w Gorzowie Wlkp., zachowaniem bioróżnorodności  oraz  wodą – źródłem życia. Od kilku lat organizowane są wycieczki krajoznawczo-turystyczne do  miejsc szczególnie chronionych w naszym regionie: Drawieńskiego Parku Narodowego, Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, rezerwatów w Słońsku i Nietoperku.    

Zarówno dobór tematyki, jak i sama realizacja zyskują uznanie w oczach młodzieży i  współpracującego z nami Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.).

Całokształt działań ekologicznych, podejmowanych przez szkołę w poszczególnych latach znajduje się w ilustrowanej „Kronice ekologicznej”.