Altius, citius, fortius,

  czyli z dziejów szkolnego sportu

Ideą powstania szkoły sportowej było umożliwienie absolwentom szkoły podstawowej dalszego uprawiania sportu w dwóch czołowych dyscyplinach – pływaniu i piłce siatkowej.

Jak okazało się w późniejszych latach, wielu reprezentantów innych dyscyplin sportu również chętnie rozpoczynało naukę w III LO. Szkoła nie prowadziła jednak zajęć sportowych z uczniami uprawiającymi sport wyczynowo, trenowali oni w klubach sportowych. Mieli natomiast możliwość korzystania z wielu udogodnień, które dyrekcja wprowadziła dla uczniów – sportowców. Plan lekcji uczniów dostosowany był do zajęć treningowych. Mogli oni korzystać z dodatkowych lekcji, aby uzupełnić zaległości w nauce spowodowane częstymi wyjazdami na zawody i obozy sportowe. Wybitni sportowcy mogli uczyć się według indywidualnego toku nauczania.

W roku 1997 z inicjatywy dyrektora Krzysztofa Sieronia powstała pierwsza klasa mistrzostwa sportowego, w której zgromadzeni byli uczniowie o wybitnych osiągnięciach sportowych. To właśnie takie klasy spełniały wszystkie warunki, aby sportowcy mogli połączyć naukę z ciężką pracą treningową.

Niewątpliwie największymi gwiazdami sportu w naszym liceum byli kajakarze i kajakarki trenujący w MKKS Gorzów. Aneta Pastuszka (obecnie Konieczna) czterokrotna olimpijka (Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004 i Pekin 2008).  Srebrna medalistka IO w Pekinie w parze z Beata Mikołajczyk, dwukrotna brązowa medalistka olimpijska w parze z Beatą Sokołowską, również uczennicą naszej szkoły. Medale zostały zdobyte w wyścigu dwójek kajakarskich na dystansie 500 m. w Sydney i Atenach. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Europy.

Beata Sokołowska-Kulesza to dwukrotna zdobywczyni medali olimpijskich na Igrzyskach w Sydney i Atenach. W swojej kolekcji posiada również kilkanaście medali Mistrzostw Świata i Europy. Część tytułów i medali obie kajakarki zdobyły będąc jeszcze uczennicami naszej szkoły.

W kadrze narodowej kajakarzy byli ponadto Joanna Skowroń, Ewelina Kozak, Rafał Gałażewski.

W piłce nożnej Artur Andruszczak został mistrzem Europy juniorów, a na mistrzostwach świata w Japonii zajął wraz z drużyną IV miejsce.

Jacek Gireń dwukrotnie wystąpił w reprezentacji Polski juniorów w piłce nożnej. Mariola Brożek i Diana Wysoczańska również grały w reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet.

W latach 1997-1999  nasza szkoła sprawowała opiekę dydaktyczną nad Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich w piłce wodnej, który działał w Gorzowie. Programem przygotowań olimpijskich ówczesnej reprezentacji Polski byli objęci Jakub Lepieszkiewicz, Sebastian Żabski, Jakub Iwanowski, Tomasz Sekściński, Marcin  Stachowiak i Radosław Cichowski - uczniowie naszego Liceum.

Osobny rozdział w historii naszej szkoły stanowią reprezentanci pływania i piłki siatkowej. To oni – pływacy i pływaczki trenowani przez Krzysztofa Rysa – byli pierwszym rocznikiem, który rozpoczął naukę w III LO. Do największych gwiazd w pływaniu można zaliczyć Sławomira Richtera, Magdalenę Chorąży, Krzysztofa Świderskiego i Jacka Borkowskiego. Sławomir Richter w 1994 r. i 1995 r. zdobył 20 medali MP w tym 11 złotych. Magda Chorąży przez 4 lata nauki zdobyła 32 medale w kategorii juniorek, młodzieżowców i seniorów, natomiast Krzysztof Świderski był wielokrotnym mistrzem Polski juniorów i młodzieżowców, a 1999 r. został mistrzem Polski seniorów na 200m stylem motylkowym. Dwukrotnie też stratował w ME juniorów.

Drugą czołową dyscypliną jest piłka siatkowa, która ma ogromne tradycje w Gorzowie. Wielu uczniów trenujących w naszej szkole, grało w gorzowskim Stilonie lub innych klubach w kraju. Do najlepszych należą: Krzysztof Kocik – medalista ME i MŚ kadetów, Tomasz Borczyński – były czołowy rozgrywający w kraju, Tomasz Potopa, Wojciech Wejman, Paweł Onoszko – srebrni medaliści MP młodzików w 1998 r.

Uczniowie, którzy osiągnęli w sporcie tak wspaniałe rezultaty, bardzo często uzyskiwali jednocześnie dobre wyniki w nauce, przede wszystkich dzięki pomocy dyrekcji i nauczycieli.  Krzysztof Maciejewski, trenujący siatkówkę otrzymał stypendium Premiera za bardzo dobre wyniki w nauce.

Pomimo, że już od kilku lat w naszej szkole nie ma klas o profilu sportowym, to nadal uczą się w naszej szkole osoby uprawiające sport wyczynowo, np. Ewa Kuls uczennica trenująca saneczkarstwo, będąca członkiem kadry narodowej. W Mistrzostwach Polski seniorów zajęła I miejsce w drużynie, a na Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych w 2009 r. zajęła I miejsce w jedynkach, IV miejsce w dwójkach i III miejsce drużynowo.

W ofercie przeznaczonej dla całej społeczności szkolnej sport nadal zajmuje ważne miejsce w procesie dydaktyczno – wychowawczym. Ciekawą propozycją realizowaną już od trzech lat jest godzina wychowania fizycznego dla uczniów klas pierwszych prowadzona na basenie, w trakcie której część młodzieży objęta jest nauką pływania, a pozostali doskonalą swoje umiejętności.

Wiosną 2009 r. oddana została do użytku zmodernizowana siłownia. Estetyczne wnętrze, nowoczesny sprzęt sprawiają, że zajęcia tam prowadzone cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży.

Na uwagę zasługuję również fakt, że duża grupa naszych uczniów uczestniczy w sportowej rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych w tzw. Licealiadzie. Startujemy w wielu dyscyplinach organizowanych przez Międzyszkolny Ośrodek Sportu.

Aby osiągnąć dobre wyniki starty naszych uczniów poprzedzone są zajęciami dodatkowymi, przygotowującymi do udziału w danej konkurencji sportowej. Ponadto odbywają się zajęcia z piłki ręcznej i siatkowej. III LO w dalszym ciągu odgrywa znaczącą rolę w rywalizacji szkół gorzowskich, zajmując czołowe miejsca. 


 

 

Uroczyste otwarcie siłowni.