PROJEKTY UNIJNE

Projekt: Poznaję - Obserwuję - Rozumiem - mój niezwyczajny zwyczajny świat
Pilotażowy program rozwojowy dla uczniów gorzowskich gimnazjów i liceów z wykorzystaniem e-learningu

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

WAŻNE LINKI

Kapitał Ludzki
Europejski Fundusz Społeczny
Biuletyn Informacji Publicznej
Pilotażowe doskonalenie nauczycieli na temat transgranicznych kontaktów z praktyką
Pilotażowe doskonalenie nauczycieli na temat transgranicznych kontaktów z praktyką
Pilotażowe doskonalenie nauczycieli na temat transgranicznych kontaktów z praktyką

FESTYN W BISKUPINIE

Z ŻYCIA SZKOŁYDnia 23 września 2009 r. czterdziestodwuosobowa grupa uczniów z naszej szkoły pojechała na festyn archeologiczny organizowany w skansenie w Biskupinie. Tegoroczny festyn odbywał się pod hasłem „Polak Węgier – dwa bratanki”. Jego głównym celem było przybliżenie zwiedzającym kultury i historii początków państwowości Węgier. Ponieważ prawie wszyscy uczestnicy wycieczki w Biskupinie byli po raz pierwszy, oprócz atrakcji festynu z dużym zainteresowaniem oglądali ekspozycję stałą, czyli rekonstrukcję grodu z okresu kultury łużyckiej.
Na festynowych kiermaszach i stanowiskach można było zobaczyć jak powstaje broń, ozdoby, sprzęty codziennego użytku, potrawy i wiele innych przedmiotów używanych przez dawnych mieszkańców Biskupina i Węgier. Wszystkie te rzeczy wyrabiano według ówczesnych receptur i przy użyciu dawnych narzędzi.
Na głównym placu łużyckiego grodu węgierscy goście – przy dużym aplauzie publiczności – prezentowali fragmenty swojej historii. Węgierscy rycerze walczyli z rycerstwem europejskim, łucznicy popisywali się swoimi umiejętnościami, a członkowie zespołu ludowego zachęcali wszystkich do wspólnego tańca.
Komu było mało wrażeń mógł popłynąć w rejs po jeziorze biskupińskim łodzią Wikingów, przejechać się na grzbiecie koników stepowych czy zwiedzić stanowiska tzw. archeologii doświadczalnej.
Odpoczynek i regenerację sił zapewniały liczne stragany gastronomiczne serwujące dania nie tylko historyczne.
Wracając wieczorem do domu uczniowie wywozili z Biskupina wiele wrażeń oraz sporo nowych wiadomości na temat przeszłości naszej i naszych sąsiadów. (PT)















Wygenerowano w sekund: 0.00
3,200,609 Unikalnych wizyt